+48 85 30 70 111
+48 85 30 70 111
biuro@fx2.pl
Formularz kontaktowy

Nowy plik JPK_V7 już od 1 października 2 października, 2020

Od 1 października 2020 roku zaczyna obowiązywać wymóg składania informacji podatkowej w nowym pliku JPK_V7. W związku z pandemią COVID-19 został on przeniesiony o 6 miesięcy – pierwotna data wejścia w życie nowego obowiązku to 1 kwietnia 2020 roku.

JPK_V7 – co to takiego i kogo dotyczy nowy obowiązek?

Nowy plik JPK_V7 to połączenie sprawozdawczości przesyłanej dotychczas do Ministerstwa Finansów w postaci deklaracji VAT oraz pliku JPK_VAT.

Warianty JPK_V7

W zależności od sposobu rozliczania, podatnicy będą składali JPK_V7 w dwóch wariantach: JPK_V7M dla podatników rozliczających się miesięcznie oraz JPK_V7K dla tych, którzy rozliczają się kwartalnie.

JPK_V7 zmiany w strukturze pliku

Zgodnie z nowym rozporządzeniem pliki JPK_V7, łączące dotychczas przesyłane informacje, będą również różnić się pod względem struktury – zostały uzupełnione o dodatkowe pola:

  • typ dokumentu,
  • oznaczenie dotyczące dostawy i świadczenia usług szczególnie narażonych na nadużycia
  • oznaczenie transakcji objętych szczególnymi procedurami rozliczenia podatku przewidzianymi w ustawie

Kogo dotyczy JPK_V7?

Obowiązek składania nowego pliku w formie JPK_V7 dotyczy wszystkich przedsiębiorstw. Początkowo okres wejścia w życie podzielony był na dwa etapy i objąć miał najpierw duże przedsiębiorstwa, a następnie obowiązywać mniejsze. Jednak ze względu na przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy, od 1 października nowy wymóg dotyczy wszystkich firm, bez względu na wielkość.

JPK_V7 w praktyce, czyli jak się przygotować?

Zmiany w sprawozdawczości finansowej związane z nowym plikiem dotyczą również narzędzi finansowo-księgowych, które wykorzystuje firma.
Więcej informacji i poradnik, jak przygotować się na nowy obowiązek znajdziesz w naszym bezpłatnym ebooku – JPK_V7 przygotuj się na zmiany w deklaracjach VAT. Przeczytaj go tutaj.

System ERP enova365 jest gotowy na nowy plik JPK_V7

Klienci enova365 mogą być spokojni – już od wersji 2003.0.0, naszego oprogramowania opublikowanej w marcu 2020 roku udostępniliśmy możliwość generowania nowego pliku.
W ramach aktualnej gwarancji na system, dostęp do nowych wersji oprogramowania, zawierających aktualizacje do zmian w przepisach udostępniamy Klientom na naszej stronie bezpłatnie.

Jak wysyłać JPK_V7 w systemie ERP enova365?

W naszej Bazie Wiedzy dostępnej na dok.enova365.pl naszym Klientom udostępniamy instrukcję jak należy się przygotować do przesyłania pliku JPK_V7M lub JPK_V7K w programie enova365. Instrukcję znajdziesz w sekcji FAQ dok.enova365.pl